Současné trendy v cestovním ruchu

Trendy v cestovním ruchu

Cestovní ruch je fenoménem, který přitahuje velké množství lidí. Na jedné straně jsou lidé poskytující služby ubytovací, stravovací, průvodcovské, dopravní a jiné. Na straně druhé jsou turisté nebo cestovatelé. K druhému termínu se dnes hlásí stále více lidí, převážně mladých.

Cestovní ruch poskytuje možnost poznávat cizí kraje, jeho historické památky, kulturu, stravování a způsob života lidí. V posledních letech lze pozorovat některé trendy, které před tím nebyly buď známé, nebo je prostě nebylo možné realizovat. To se týká občanů ČR, kterým se otevřela možnost cestovat do zahraničí až od 90. let minulého století.

Poznávací zájezdy a víkendové pobyty

Obliba poznávacích zájezdů či víkendových pobytů roste mnohdy i na úkor klasických pobytových zájezdů. Tomuto zájmu se přizpůsobují i cestovní kanceláře a některé se na tento trend specializují. Poznávací zájezdy mají řadu výhod zejména pro cestovatele, kteří chtějí za přijatelnou cenu a například o prodlouženém víkendu navštívit některou evropskou metropoli. Cestovky jim umožňují pohodlnou a rychlou přepravu v luxusních autokarech, příjemné ubytování v hotelech či penzionech a příležitost poznat za dva až tři dny nejznámější atrakce příslušného města. Ubytování je většinou zajišťováno v centru nebo v jeho bezprostřední blízkosti, aby klienti měli možnost poznávat město i mimo oficiální program.

Stejný charakter mají také víkendové pobyty. Rozdíl je pouze v tom, že na tvz. eurovíkend se můžete vydat například do některého přímořského či horského letoviska. Víkend tak můžete strávit koupáním a opalováním u moře, nebo zimními radovánkami v některém vyhlášeném alpském středisku.
Nejnovějším trendem jsou víkendové zájezdy, kdy autokarem vyjedete z Prahy či Brna například v pátek večer, sobotu můžete prolenošit na pláži, večer opět nasednout do autobusu a v neděli ráno jste doma, takže máte k dispozici celý volný den. Dokonce jsou organizovány i zájezdy bez ubytování, takže se levně vykoupete v moři a v noci jste opět doma.

Cestovatelské trendy

Jedním z nejznámějších cestovatelských zážitků jsou vysokohorské treky. Jednak jsou to Alpy, ale i nejvyšší hory Himaláje. Horské túry v těchto horách vyžadují určitou fyzickou i psychickou odolnost, neboť řídký vzduch ve velkých výškách ubírá více sil. Odměnou za námahu jsou ovšem úchvatné výhledy na velehory.

K trendům posledních let patří také cestování do exotických krajin, kde se cestovatelé pouštějí do pralesů a džunglí, překonávají tropická vedra a přírodní nástrahy. Je to úžasná příležitost, jak poznat sama sebe, ale hlavně získat nezapomenutelné zážitky.