kyblík

4 strategické kroky, jak v pohodě zvládnout předvánoční úklid!

Vánoce se kvapem blíží a vy ještě nemáte vůbec nic připraveného? Nezoufejte. Věnujte pár desítek minut, vytvořte si seznam, co komu darujete a naplánujte časovou posloupnost celého postupu. Nejprve nakupování nebo úklid? Ať tak, či tak, na úklid vám bude stačit jedno odpoledne.

 

Obývací pokoj – centrum všeho dění

Právě zde usadíte návštěvu a budete jí nabízet své kulinářské výtvory. Co je tedy potřeba? Vyluxujte sedačky, a to nejlépe vysavačem s mokrým čištěním. Sdílíte-li byt či dům s domácím mazlíčkem, věnujte čištění čalouněného nábytku o to větší péči – pokud nevlastníte vysavač s mokrým čištění, lze si jej zapůjčit. Postarejte se také o květiny – stačí postříkat rozprašovačem, otřít hadříkem listy a samozřejmě také zalít.

Koupelna

Vezměte to popořadě. Nejprve protřiďte kosmetiku na poličkách a budete se sami divit, kolik přípravků nepoužíváte. Ty výrobky, které jste více než pár měsíců nepoužili, těch se s klidným srdcem můžete zbavit. Vytřete poličky, vyleštěte zrcadlo, vyčistěte vanu a pokud chcete vzít úklid domácnosti opravdu důkladně, vyčistěte také spáry mezi dlaždičkami.

Podlahy, okna, skříňky

Neustále řešíte zvířecí chlupy, které sbíráte úplně všude a bojujete s prachem? V tom případě dojde tentokrát pouze k malé změně. Vyluxujte za a pod skříněmi, vymeťte prach z míst, která za běžných okolností příliš neřešíte. Vykliďte obývací stěnu, všechny poličky a skříňky, pokud to jde, umyjte bytové dekorace a okrasný křišťál, vytřete poličky a naleštěte dvířka od vitrín.

Nezapomeňte také na okna. Bydlíte-li ve vyšším patře, spolehněte se raději na stěrku s teleskopickou tyčí. Nevynechejte ani rámy oken a na závěr otřete ještě vnitřní parapety.

Tip: Pokud jste již v této fázi úklidu, využijte času, než vám uschnou podlahy a udělejte si seznam, jaké dárky k Vánocům budete kupovat, a hlavně komu.

Místo na spaní

Kromě klasické výměny povlečení v rámci velkého úklidu vyperte také přikrývku a polštář. Máte-li péřové lůžkoviny, spolehněte se raději na čistírnu. V celém domě a bytě také nezapomeňte sundat záclony a závěsy a vyprat je. Vždyť vůně je právě to, co vy i vaše návštěva vnímáte jako první ještě před tím, než uvidíte samotný interiér bytu.