Lodžie

Lodžie pomůže bytu i celému domu

Kupovali jste si někdy byt na sídlišti nebo v městské čtvrti? Jistě jste pak dali přednost bytu s balkonem. Menší prostory tím získají alespoň pár metru navíc a člověk má pocit, že je víc propojen s okolním světem.

 

Představa ranní kávy na balkoně je lákavá. Realita je ovšem jiná. Většinou se z těchto několika málo metrů stane sušárna prádla a odkladiště věcí. Má-li syn např. dražší kolo, na balkoně je určitě víc v bezpečí, než ve sklepě. A tak jsou tu skladiště a sušárny – ozdoba bytových domů.

Nestačí malý balkon?

Balkony mají nevýhodu právě malých rozměrů a nejsou chráněny, vystupují z obvodové zdi do prostoru. Podléhají rozmarům počasí, korodují, zhoršuje se jejich stav i bezpečnost. Starší ocelové balkony při zhoršených povětrnostních podmínkách vytváří hluk. Obyvatelé domů se je samozřejmě snaží udržovat antikorozními nátěry a pečují o ně, jak se dá. Je tu ovšem varianta, sice poněkud radikální ale účinná. Vyměnit starý železný balkon za moderní betonovou lodžii. Jde ale vůbec něco takového provést? Lodžie je přece přímo součástí domu, chráněná z horních i bočních stran. A má vůbec taková změna smysl?

Na tyto otázky nám odpověděl majitel firmy FiMont:
„Díky prefabrikovaným lodžiím – fungují podobně jako stavebnice – je změna možná bez větších komplikací. Konstrukce je železobetonová a samonosná. Vždy je každý dům prohlédnut a určí se nejlepší varianta, i z hlediska statiky. Staré balkony se odstraní, montáž nových lodžií probíhá v relativně krátkém čase, majitelé bytů tak nejsou příliš omezeni. Moderní nová lodžie nabízí větší prostor, má životnost stejnou jako panelový nebo zděný dům. Není náročná na údržbu a záleží na vás, jakým způsobem bude využita. Znám i takto vybudované zimní zahrady s posezením. Moderní betonová lodžie vylepší vzhled celého domu a přidá mu na hodnotě. Smysl určitě má.“

A lodžii ještě zasklít…

Dodáme jen, že lodžie mohou být rovné nebo zkosené, s betonovým zábradlím nebo s kovovým, které má různé výplně. Plná plocha jako imitace dřeva, čiré tvrzené sklo, matné nebo kouřové sklo...
Opticky je pak vzhled vzdušnější, u skla samozřejmě prostupuje více světla. Oba základní typy lodžií se dají zasklít po strop, rámově i bezrámově. Rovné lodžie mají možnost odsunutí celého zasklení až ke kraji, vznikne jejich plné otevření. U zkosených se boční křídla dají jen otevřít, střední část se posune do kraje.

Zdroj: www.fimont.cz