Návod na přípravu kokedamy

Kokedama

Kokedama je květina schovaná v mechové kouli, zavěšená v prostoru nebo umístěná na malý talířek. V našich podmínkách si získaly nebývalou oblibu, jak ale kokedamy vytvořit doma? Jak vybrat správnou rostlinu, mech a substrát? Návod připravila Lenka Hrubá, zakladatelka květinářství Zahrada na niti, která se jejich výrobě věnuje už přes 10 let.


Kokedamy jsou původem japonská metoda pěstování inspirovaná bonsajemi. V Asii se do nich používají kromě bonsají i trvalky, výběr rostlin budete ale muset kvůli lokálnímu podnebí trochu uzpůsobit. Existuje jen velmi málo rostlin, které jsou schopné přečkat zimu venku v závěsné kouli, proto používám do kokedam především pokojové rostliny, které se pěstují v interiéru a jsou vcelku nenáročné na údržbu.

Zahrada na niti přichystala nejen návod, jak si kokedamu vytvořit doma, ale také Set na výrobu kokedamy, ve kterém naleznete (téměř) vše, co budete potřebovat. Co obsahuje?

● japonský jíl ketotsuchi
● akadamu
● zeolit
● rašeliník
● umělý provázek na kokedamy (špulka 100 m)
● nit
● háček na háčkování
● 2 x provázek s očkem a háčkem na zavěšení
● návod na péči o kokedamy
● podrobný návod na výrobu

Co si ještě musíte obstarat? Samotnou rostlinu podle vaší preference a trochu mechu na dokončení. Komponenty vám vystačí na výrobu jedné až dvou kokedam podle toho, k jaké velikosti se přikloníte.

Jak na kokedamu?

1) Vyberte si tu správnou rostlinu

Kokedamu můžete vytvořit prakticky z jakékoliv rostliny, některé jsou ale přece jen vhodnější. Nejjednodušší na výrobu jsou kokedamy s vlhkomilnými rostlinami, jako jsou sleziník, asparágus, maranta, spathiphyllum, syngónium nebo calathea. Jejich substrát drží lépe pohromadě a dobře se ním pracuje.
TIP: Substrát z rostliny nevyhazujte, můžete ho použít do směsi na kokedamu.

2) Namíchejte substrát

Základ substrátu tvoří japonský černý jíl keto neboli ketotsuchi, do kterého se přidávají další přísady. Ty plní různé funkce: zadržují vodu (rašeliník, akadama), vážou živiny (akadama, zeolit), okysličují kořeny, odlehčují substrát (pemza, perlit) nebo živiny postupně uvolňují (granulové hnojivo). Základní substrát na vlhkomilné kokedamy se skládá z ketotsuchi, akadamy, substrátu na pokojovky a zeolitu.
Zapamatujte si tyto poměry:
5 : 2 : 2 : 1
keto : akadama : zemina : zeolit
V přepisu na mililitry pro jednu střední kokedamu to znamená:
500 ml jílu, 200 ml akadamy, 200 ml substrátu na pokojovky, 100 ml zeolitu

3) Připravte si rostlinu

Nechte rostlinu v květináči mírně přeschnout, aby se vám s ní lépe pracovalo. Květinu vyjměte a lehce z ní oklepejte zeminu. S kořeny zacházejte opatrně, jsou křehké a lehce se polámou.


4) Vytvořte si základ

Namočte rašeliník a nechte ho nasáknout. Následně z něj vymačkejte přebytečnou vodu. Vezměte si připravenou rostlinu a její kořeny do vlhkého rašeliníku opatrně zabalte tak, aby se kolem nich vytvořila malá koulička. Pokud by se vám rašeliník rozpadal a nechtěl držet, pomozte si nití, kterou kouli ovážete.

5) Vyrobte si bal

Smíchejte všechny ingredience na substrát s menším množstvím vody a uhněťte kompaktní hmotu. Přilévejte vodu opatrně, aby vám nevzniklo příliš tekuté bahno, se kterým byste už měli problém pracovat. Připravenou hmotu pak po troškách přidávejte na kouli z rašeliníku.
TIP: Vytvořte si ze substrátu 1 – 2 cm tlusté placičky, kterými budete kokedamový základ obalovat. Placičkami ho „oplácávejte“ a tvarujte dlaněmi postupně kouli kolem rašeliníku tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované velikosti. Takto připravený bal by měl být na konci procesu kompaktní, nepraskat a držet pohromadě. Pokud je příliš suchý a rozpadá se, postříkejte ho trochou vody z rozprašovače.

6) Obalení mechem

Mech si nasbírejte klidně při procházce v lese, nebudete ho potřebovat moc. Neměl by být příliš vysoký (ne víc než 3 cm) a pozorně zkontrolujte, jestli na něm nejsou známky hub či plísní. Nechejte ho pár dní „odpočinout“, aby se z něj mohli vystěhovat všichni případní obyvatelé, a pokud vám příliš vyschne, navlhčete ho rozprašovačem. S mechem se vám bude lépe pracovat, pokud si ho připravíte do menších částí o rozměrech tak 10 x 10 cm, příliš velké části se pak překrývají a dělají na balu hrboly. Pak už jen stačí k balu mech přitisknout a zajistit ho provázkem.

7) Poslední ovázání

Teď už je jen na vás, jestli budete chtít vzniklou kokedamu zavěsit, nebo jen postavit na talířek či do misky. K převázání použijte v obou případech provázek z umělých vláken, který se nerozloží, např. bílý, který s kokedamou po čase barevně splyne. Pokud ji budete jen stavět, stačí umělá nit či vlasec (na ten budete vzhledem k jeho neposednosti potřebovat trochu více zručnosti), pokud chcete mít květinu levitující, vytvořte na kokedamě závěs s háčkem, který schováte do rostliny, aby se vám lépe sundávala. Pak už ji jen obdivujte, kochejte se a jednou týdně ji na pár minut postavte do misky s odstátou vodou, abyste jí poskytli zálivku.
Na cestě k výrobě kokedamy nespěchejte. Jděte pomalu, užívejte si každý krok, věnujte jí péči a relaxujte. Nemusí být bezchybná, aby byla dokonalá. Drobné nedokonalosti jsou znakem ruční práce.