Jak připravit nezapomenutelnou sváteční hostinu

Chystáte party, rodinou anebo narozeninovou oslavu? A chcete, aby byla tako oslava bez chyb? Pak je především, je zapotřebí vybrat ty správné dekorace na váš jídelní stůl. Víš, jaká platí základní pravidla při přípravě sváteční tabule?

Na co nesmíte zapomenout a co je naopak nevhodné

Současným trendem je, že v jednoduchosti je krása. Proto zapomeňte na těžké ubrusy ale raději použijte po netkané textilie.

Pěkně nazdobit sváteční tabuli není složité. Ale i zde platí určité zákonitosti, které vám pomohou k tomu, aby všechno vypadalo dokonale. Základem je příjemné prostředí, podle něhož sladíte i výzdobu jídelních stolů.

Prostor a rozmístění lidí

Pro oslavu je potřeba aby místo mělo být čisté a pokud možno i vzdušné, aby se nikdo z hostů necítil nepříjemně. Stísněné nebo zanedbané prostory zničí celkový dojem z oslavy. 

Berte vždy v úvahu počet lidí, kteří se oslavy zúčastní. Platí pravidlo, že na jednu osobu je potřeba počítat u stolu s cca 60 centimetry šířky. Přizpůsobte tomu tedy rozmístění židlí, aby měl každý kolem sebe dostatek prostoru. Nenechávejte sedět lidi na rozích stolu nebo zády ke společnosti.

Barevné kombinace při svatbě

Pro výzdobu svatební hostiny platí, že barevnou kombinaci tabule volíme podle šatů nevěsty a svatební květiny. Většinou tedy bývá základem bílá či béžová barva doplněna o nějaké výraznější tóny podle přání snoubenců. Ale ani to nemusí být pravidlem, protože letos jsou například populární studené odstíny, zejména jemná růžová či starorůžová v barevné kombinaci s tyrkysovou a mentolovou. Květinová výzdoba vychází ze svatební květiny.

Barevné kombinace při narozeninách

U narozeninových oslav se můžete daleko více odvázat a zvolit například veselé pastelové barvy, Obecně platí, že dáváme přednost těm kombinacím, které má rád oslavenec.

Ubrusy a prostírání

Ubrus, popřípadě šerpa, a ubrousky by měly být vždy stejné barvy, Vybraný porcelán by měl také barevně zapadat do této barevné kombinace.

V současným trendem jsou ubrusy a ubrousky z netkaných textilií, takzvané airlaidové látky. A to hlavně kvůli vlastnostem:
- Dobře se udržují
- Nezadržují vodu
- Snadno se skládají do různých tvarů
- Působí velmi lehce a přirozeně

U ubrusu platí, že přesahuje po stranách 25-30 cm přes hranu desky stolu. Neměl by se dotýkat plochy židlí. Ubrusy skládáme přes seřazené stoly směrem ke dveřím, odkud budou vcházet pozvaní hosté. Poslední tedy pokládáme ubrus nejblíže vchodu. Používáme-li netkanou textilii v metráži, tak lze přesně změřit, jakou délku budeme potřebovat, a zakoupit ubrus vcelku. Přes ubrus můžeme položit i šerpu, která se umisťuje do středu stolu. Platí, že by měla být o šíři jedné třetiny stolu. Barevně by měla šerpa korespondovat s ubrousky. Ubrousky nevolíme papírové ale látkové nebo airlaidové. A to ve velikosti, aby se daly komfortně rozložit na klín. Je správné ubrousky složit do nějakého tvaru. A i tady platí pravidlo, že v jednoduchosti je krása.

Jaký vybrat porcelán

Pro slavnostní chvíle jako je svatba nebo oslava narozenin se hodí elegantní porcelán. Na svatební tabuli používáme porcelánové sady čistých linií bez výraznějších dekorů, aby se nádobí nebilo s jinými využitými tvary dekorací. Porcelán má v Čechách tradici, takže můžete sáhnout například po sadách české porcelánky Rudolf Kämpf. Tato společnost nabízí kolekce jak pro svatební hostiny, tak i pro narozeninové oslavy.

S květinami šetřete

Květiny jsou krásným doplňkem svátečního stolu, nicméně nic se nemá přehánět. Přiměřená a decentní květinová výzdoba působí daleko lepším dojmem, než když je máte na všude. Důležité pravidlo říká, že přes květiny na stole musí být vidět. A proto by jejich výška neměla být větší než 25 cm, Taky můžeme použít vyšší vázy s květinami, které začínají nad 50 cm od desky stolu.