Natáčení

Česká televize natáčí třetí řadu První republiky

Listopad 1930, Valentovi se stále vyrovnávají se smrtí Kláry, následky hospodářské krize, stíny z minulosti i s nastupujícím vlivem Němců. Více než kdy jindy bude potřeba, aby rodina držela pohromadě. Její osudy na pozadí skutečných historických událostí ve třinácti dílech opět režíruje Biser A. Arichtev. Natáčení seriálu bude dokončeno v létě.

Historie nezadržitelně posunuje hrdiny a příběhy První republiky do těžkých let hospodářské krize a prohlubujících se národnostních konfliktů mezi českými a německými občany země. Irena si zvyká na novou roli manželky, ale stále je k Lippimu chladná. On je chápavý, nespěchá na ni. Vladimír se sbližuje s Magdalenou, jejich děti si rozumí. S bratrem Jaroslavem ale nemluví, viní ho a Marii ze smrti Kláry. Jeho pokoj ve vile je už rok prázdný. V Podolí zůstává jen Freddy. Eliška končí studium medicíny, s Vojtou prožívají šťastné manželství. Jaroslav rozkol v rodině nese špatně. Marie se snaží být srdcem domu, ale ona sama je příčinou svárů, takže posadit všechny znovu k jednomu stolu se jí nedaří. Stojaté vody ale rozčeří Vladimír, který se přiotráví jedovatým alkoholem. Udělal Škvor někde při výrobě chybu nebo je to cílený útok na jeho lihovary od von Lippiho? „Třetí řada není o soupeření Jaroslava a Vladimíra. Máme to spolu už všechno vyříkané a navíc se objeví společný nepřítel zvenku. Myslím, že nyní k sobě budeme mít nejblíž, jak jsme kdy měli. A náš nejmladší bratr Freddy, pokud zrovna nebude zlobit, tak bude na stejné straně jako my. A když bude zlobit, dostane pár facek,“ prozrazuje k pokračování seriálový Jaroslav, nejstarší ze tří bratrů, Jiří Vyorálek.

Začátkem třicátých let vrcholí i éra swingu. Módní hudební styl se stává způsobem života a zábavou mladých. Hrdinové První republiky nechodí ale do baru swing jen poslouchat, sami se učí tancovat. Dalším novým motivem bude v pokračování seriálu i box a soupeření o účast na Olympiádě. Do seriálu se vrátí i oblíbená postava první řady, posluhovačka Jarka v podání Michaely Maurerové. Chybět nebude ani kriminální linka. „Kromě rodinných dramat a vztahových zvratů hlavních postav seriálu jsme se snažili do zápletek třetí řady vkládat i reálné události začátku třicátých let. Je až s podivem, jak situace téměř devadesát let staré kopírují dnešek. Nejen vzrůstající rozdělení společnosti, ale třeba problémy s držením zbraní nebo otráveným alkoholem,“ dodává k ději vedoucí projektu David Musil. „Zatímco druhá řada se odehrávala v období ekonomického vrcholu období první republiky, třetí řada nás zavede do období ekonomické krize. Nejen naše hlavní rodiny budou krizí zasaženy, ale uvidíme to ve všech společenských vrstvách,“ pokračuje autor projektu a producent Filip Bobiňski. „Protože máme Valentovy, Škvorovy i další postavy rádi a záleží nám na jejich osudech, rozhodli jsme se, že se pokusíme je touto složitou dobou provést tak, aby měli čas nejen na trápení, ale i na lásku, radost a humor. A také na tanec a sport, v této řadě zejména boxerské zápasy! Tak popřejte jim i nám, ať se to povede,“ uzavírá Jan Maxa.

Natáčení probíhá v lokacích Kutné Hory, Třebízi, zámku Ploskovice, Vinařicích u Kladna nebo v Praze. Nově se filmaři podívají do Terezína, Veltrus nebo Lichocevse, kde se natáčí byt Ireny a Hanse von Lippiho.

režie: Biser A. Arichtev

scénář: Jan Coufal

autoři projektu: Jan Coufal, Petr Šizling, Filip Bobiňski

vedoucí projektu: David Musil

výkonný producent: Jan Rolínek

kreativní producent: Jan Maxa

producenti: Filip Bobiňski, Petr Šizling

hrají: Jiří Vyorálek, Stanislav Majer, Ján Koleník, Veronika Arichteva, Katarína Šafaříková, Kristýna Boková, Michaela Maurerová, Robert Urban, Brigita Cmuntová, Jan Vlasák, Tomáš Töpfer, Zdena Studénková, Bořek Joura, Vladimír Polívka, Taťjana Medvecká, Adam Mišík, Petra Jungmannová, Maroš Kramár, Petr Stach, Marika Šopovská, Petr Vondráček a další

pro ČT vyrábí: Dramedy Productions