Jak vyprat správně a bez nejmenších škod

praní prádla

Určitě se to každé z nás alespoň jednou stalo. Otevíráte pračku a vytahujete jednu růžovou košili za druhou, původně bílou, a úplně na konci najdete ten jeden jediný růžový svetr, který je příčinou vaší nynější tragédie. Jak snadno předejít podobným katastrofám a jak případně napravit škody?

Barevná katastrofa

V první řadě je na místě si pořádně prohledat koš na prádlo a házet prádlo do pračky kus po kusu. Jenže rozumíme tomu, že v rozvrhu vytížené ženy tohle není vždy reálné. Pokud se vám tato havárie stala třeba s bílými košilemi, nezoufejte. Vyhledejte nejbližší drogerii, zakupte bělící prostředek a dejte všechny bílé, tedy teď už barevné košile prát znova s vysokou dávkou tohoto zázraku. Už po prvním praní byste měla vidět znatelný rozdíl.

Správné nastavení teploty

Většina z nás pere běžné prádlo na 40 stupňů a například ložní prádlo a ručníky 60 – 90 stupňů, protože materiál je silnější a odolnější. Na teplotu dejte pozor zejména v případě, když chcete vyprat nějaký jemný materiál jako jsou halenky nebo blůzky. Prádlo se netřídí jen dle barvy, ale i materiálu, který snese jen určitý stupeň teploty vody. Nejčastější komická scéna s praním bývá u vyndávání vypraného prádla v miniaturních velikostech a to se stává právě v případě příliš vysoké teploty. Nejenom v pračce se dají velikosti věcí zmenšit, spousta lidí si pořizuje o číslo větší oblečení, protože vědí, že sušička velikosti prádla také mnohdy zmenšuje až o jednu konfekční velikost. Proto si mnozí kupují stále raději klasický sušák na prádlo.

Pozor na zipy

Vytahujete žehlicí prkno, začínáte žehlit a najednou vidíte díru nebo poškozenou část oděvu? Než začnete vyslýchat své dítě, kde se zase sedřelo, podívejte se, jestli jste neprala oděvy společně se zipy. Takový zip od bundy může v pračce nadělat na ostatním oblečení pořádnou neplechu! Proto se větší kusy, jako jsou zimní bundy nebo svetry, spíše perou zvlášť od ostatních jemnějších materiálů.